T720165504DN
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
T720165504DN
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Clamp On
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 550 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 850 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AC, B-PUK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 9125A, 10000A
Base Product Number : T720165504
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR PHASE CTRL MOD 1600V 550A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 850 A Single Clamp On TO-200AC, B-PUK