BTA212B-800B,118
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
BTA212B-800B,118
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : D2PAK
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 95A, 105A
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : BTA212
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 800V 12A D2PAK
Contact Now
TRIAC Standard 800 V 12 A Surface Mount D2PAK